(Novum/Dow Jones) - Konilijke Philips nv verwacht de doelstelling wat betreft de winst per aandeel voor belasting, rente en amortisatie (EBITA) in 2010 niet te halen, zo maakt de onderneming donderdag voorbeurs bekend in een trading update. Philips mikte op een verdubbeling van de EBITA van vorig jaar van EUR1,90.
De marktomstandigheden voor Consumer Lifestyle en delen van Lighting zijn verder verslechterd, zo stelt het bedrijf. De snelheid van de verzwakking van de economie, die zijn weerslag heeft op de vraag in belangrijke markten, begint de financiële prestaties van Philips te raken, aldus het elektronicaconcern in een toelichting.
Om de marges te beschermen en kosten te reduceren versnelt Philips de optimaliseringsprogramma's voor alle drie de sectoren. Dit zal leiden tot additionele lasten van circa EUR110 miljoen, waardoor de totale herstuctureringslasten in het vierde kwartaal uitkomen op EUR340 miljoen.
"De neergang die we nu meemaken is zonder recente vergelijking en ontwikkelt zich veel sneller en dieper dan verwacht," stelt chief executive officer Gerard Kleisterlee. In reactie moet Philips verdere maatregelen nemen om de gevolgen voor de winstgevendheid te minimaliseren, zo stelt de bestuursvoorzitter verder.
De verzwakking van de marktomstandigheden uit zich vooral in een afnemende vraag in de consumenten-, bouw- en automotive markten, die belangrijk zijn voor de Consumer Lifestyle en Lighting.
Deze ontwikkeling, in combinatie met aanhoudend gebrek aan zichtbaarheid op de globale economie, heeft Philips doen besluiten de markt te informeren over de omzet ontwikkelingen. Het bedrijf voorziet nu voor Healthcare een omzet tussen EUR2,250 miljard en EUR2,350 miljard. Voor Consumer Lifestyle voorziet de onderneming een omzet tussen EUR2,800 miljard en EUR3,000 miljard en voor het onderdeel Lighting tussen EUR1,825 miljard en EUR1,925 miljard.
De verslechterende markt heeft ook invloed op de marktwaarde van Philips' financiële belangen. Het bedrijf verwacht circa EUR1,1 miljard te moeten afschrijven op de belangen in met name LG Display en NXP.
Hoewel het bedrijf zich blijft toeleggen op de strategische koers, zorgt de huidige verslechtering in het externe zakenklimaat ervoor dat Philips niet langer overtuigd is het originele tijdsbestek de middellange termijn targets te kunnen halen, voegt Kleisterlee toe.
Hij houdt vertrouwen dat het 'globale leiderschap', in combinatie met de 'sterke balans' en aanvullende pro-actieve maatregelen het bedrijf in staat moet stellen sterker uit deze neergang te komen en het beste te maken van het economisch herstel wanneer dat komt. Philips zal een bedrijfsupdate geven wanneer de economische zichtbaarheid verbetert.
Handelaar Rob Koenders van Harmony Vermogensbeheer spreekt in een eerste reactie van 'een klassieke winst- en omzetwaarschuwing'. "Het was niet geheel onverwacht dat Philips met een dergelijke mededeling zou komen, maar als deze dan komt is dat altijd even schrikken", aldus Koenders.
Hij verwacht dat het bericht een negatieve impact op de koers zal hebben. Het aandeel Philips sloot woensdag 6,9% hoger op EUR13,20.
11:17 AEX in de plus na renteverlaging Zweden
07:42 'Werktijdverkorting toegekend aan ASML'
| Gerelateerde berichten | ||
|
|
28-01-2009 | Philips leidt project in medicijnontwikkeling |
|
|
27-01-2009 | Philips bouwt gezondheidscentra in Midden-Oosten |
|
|
26-01-2009 | Topman Philips: recessie mogelijk tot 2010 |
|
|
26-01-2009 | Philips verwacht moeilijk jaar |
|
|
04-12-2008 | Philips past bonusregelingen bestuurders aan |
|
|
04-12-2008 | Philips verwacht doelstelling niet te halen |
|
|
27-11-2008 | 'Philips wil geld om Willie Wortels te behouden' |
|
|
25-11-2008 | CNV wil plan Philips opnieuw bekijken |
|
|
24-11-2008 | Philips schrapt 1600 banen bij Healthcare |
|
|
21-11-2008 | Philips neemt Meditronics in India over |
|
|
04-11-2008 | 'Strop dreigt voor Philips en Telegraaf' |
|
|
21-10-2008 | CNV en Philips akkoord over sociaal plan |
|
|
15-10-2008 | Philips ziet opkomende markten als groeimotor |
|
|
13-10-2008 | Philips schrapt banen bij alle divisies |
|
|
13-10-2008 | Philips-CFO: aandeleninkoopprogramma niet bevroren |
|
|
Print dit bericht |
|
|
Schijf u in voor onze nieuwsbrief |
|
|
Meer informatie over Philips |
|
|
Download jaarverslag van Philips |
| Huidge koers | |
| Philips |
22,47
|
| -0,77% | |