Bedrijfsresultaten in je Email? Schijf je in voor de gratis nieuwsbrief!
Email:

Retailstrategie SNS REAAL Groep succesvol

Geplaatst op: 14 Maart 2005 - 00:00

In 2004 heeft SNS REAAL Groep met een nettoresultaat van € 310 miljoen de hoogste winst ooit behaald. Het rendement op het eigen vermogen bevindt zich met 17,2% op hoog niveau. De efficiencyratio’s van SNS Bank en REAAL Verzekeringen behoren tot de beste in hun bedrijfstak.

Bericht van de voorzitter van de SNS Reaal Groep

SNS REAAL Groep, als puur op Nederland gerichte retailbankverzekeraar, heeft deze gezonde financiële ontwikkeling gerealiseerd in een economisch niet bijster gunstig klimaat, met deels krimpende markten. In 2004 hebben wij wederom de commerciële positie verstevigd, is ons kantorennet in de Randstad uitgebreid, zijn innovatieve producten en diensten op de markt gebracht en zijn wij nieuwe samenwerkingsverbanden aangegaan. Hiermee is weer een belangrijke stap gezet op weg naar ons doel: de favoriete financiële retailspecialist worden van Nederland. De resultaten laten zien dat onze retailstrategie succesvol is.

Begin 2004 heeft de eenheid van SNS REAAL Groep, SNS Bank en REAAL Verzekeringen verder vorm gekregen door het invoeren van een gemeenschappelijk beeldmerk: de caleidoscoop. Naar onze doelgroepen, de particuliere klanten en het midden- en kleinbedrijf, presenteren wij ons duidelijk als één financiële onderneming. Wij zullen de komende periode intensieve campagnes voeren om de naamsbekendheid verder te verhogen.

De eenheid in onze organisatie vinden we terug in de gerealiseerde synergievoordelen. Afdelingen en staven zijn gebundeld en werken als ‘shared service center’ voor de hele Groep. Ook de productontwikkeling vindt op deze wijze plaats. Naast realisatie van kostenbesparingen hebben we hiermee ook ons productenaanbod over een brede linie verbeterd.

SNS REAAL Groep heeft de afgelopen jaren laten zien te kunnen groeien in een concurrerende markt. Wij streven naar verdere groei, zowel autonoom als niet-autonoom. Autonome groei kunnen wij zelf financieren, evenals kleinere overnames. Voor grotere acquisities hebben wij inmiddels alternatieve financiering voorbereid.

Wij gaan ervan uit dat SNS REAAL Groep goed is gepositioneerd om de financiële en commerciële groeilijnen van de laatste jaren door te trekken. Ons vertrouwen is gebaseerd op het succes van onze retailstrategie en op het feit dat we met SNS Bank nog maar kort geleden zijn begonnen met de penetratie van de Randstad, wat ons grote groeimogelijkheden biedt.

Met ingang van 2005 zal SNS REAAL Groep op IFRS grondslagen gaan rapporteren. Hierdoor zal de volatiliteit van het resultaat toenemen. SNS REAAL Groep doet daarom geen concrete uitspraak over de winstverwachting voor 2005. Wij streven naar een voortzetting van de ingezette groeilijn. De uitgangspositie daarvoor is onveranderd sterk en solide en is daarmee een goede basis voor de realisatie van onze doelstellingen.

Financiële resultaten 2004
  • Nettowinst SNS REAAL Groep stijgt tot € 310 miljoen (+27,6%).
  • Rendement eigen vermogen SNS REAAL Groep verbetert tot 17,2% (2003: 15,9%).
  • Aansprakelijk vermogen SNS REAAL Groep stijgt met 9,7% tot € 3,5 miljard.
  • Nettowinst SNS Bank neemt aanzienlijk toe tot € 155 miljoen (+38,4%).
  • Rendement eigen vermogen SNS Bank stijgt naar 11,5% (2003: 9,3%).
  • Efficiencyratio SNS Bank verbetert van 64,6% tot 59,8%.
  • SNS Bank handhaaft de sterke solvabiliteitspositie. De BIS-ratio bedraagt 11,7% (2003: 11,9%), de Tier-1-ratio bedraagt 8,6% (2003: 8,3%).
  • Nettowinst REAAL Verzekeringen neemt fors toe tot € 141 miljoen (+64,0%).
  • Rendement eigen vermogen REAAL Verzekeringen stijgt naar 18,7% (2003: 13,3%).
  • Bedrijfskosten-premieratio REAAL Verzekeringen verbetert van 16,4% tot 16,1%.
  • REAAL Verzekeringen verbetert de solvabiliteit tot 182% (2003: 177%).


Financiële ontwikkelingen

In 2004 is de nettowinst van SNS REAAL Groep met 27,6% toegenomen tot € 310 miljoen (2003: € 243 miljoen). Het bank- en het verzekeringsbedrijf laten een aanzienlijke winstgroei zien. SNS Bank realiseerde een winststijging met 38,4% tot € 155 miljoen. Bij REAAL Verzekeringen groeide het nettoresultaat met 64,0% tot € 141 miljoen. SNS REAAL Groep

De nettowinst is met 27,6% toegenomen tot € 310 miljoen, door een stijging van de diverse batencomponenten en een daling van de verzekeringstechnische lasten en de bedrijfskosten. 1 Hierdoor wordt het beeld over de afgelopen jaren van stijgende baten bij licht dalende bedrijfskosten voortgezet.

De totale baten van SNS Bank zijn met 2,4% gestegen tot € 712 miljoen. De rentemarge nam met 0,5% toe tot € 589 miljoen. De lichte stijging is beïnvloed door het anders verantwoorden van de rente op dubieuze debiteuren. Tevens worden de rente-inkomsten van een aantal specifieke beleggingen in het vervolg netto verantwoord. Exclusief deze wijziging neemt de rentemarge met € 25 miljoen toe (+4,2%).Door de afbouw van SNS REAAL Invest was sprake van een daling van de totale rentemarge van SNS REAAL Groep met 1,4% tot € 505 miljoen. De provisies stegen met 18,5% tot € 109 miljoen.

De totale baten van REAAL Verzekeringen zijn met 3,9% toegenomen tot € 2.322 miljoen. De brutopremies daalden met 5,1% door de overdracht van het pensioencontract van SNS REAAL Groep aan het pensioenfonds van SNS REAAL Groep en de lagere koopsomproductie. Zonder de overdracht van dit pensioencontract was sprake van een stijging van de brutopremie leven periodiek met 1,2% tot € 778 miljoen.

De bedrijfskosten daalden met name door 7,4% lagere personeelskosten, als gevolg van een lagere personele bezetting en een vrijval van de pensioenvoorzieningen door de invoering van een middelloonregeling voor pensioenen. De toename van de andere beheerkosten wordt met name veroorzaakt door eenmalige lasten.

De winstbijdrage van SNS REAAL Invest, eind 2004 bijna geheel afgebouwd, bedroeg € 38 miljoen. De in 2004 verkochte deelnemingen hebben € 32 miljoen bijgedragen aan de nettowinst.

De totale bijzondere posten van SNS REAAL Groep, te weten de reeds eerder genoemde verkochte deelnemingen van SNS REAAL Invest en de vrijval inzake de overgang naar middelloon van de pensioenregeling, bedroegen € 53 miljoen. Zonder bijzondere posten bedraagt de nettowinst € 257 miljoen (2003: € 205 miljoen). Deze winststijging van 25,4% ligt op gelijke hoogte met de winstgroei inclusief de bijzondere posten.

Het balanstotaal is met 4,9% toegenomen van € 53,1 miljard tot € 55,7 miljard. Deze stijging kwam geheel voor rekening van de hypothecaire kredieten, die dankzij een sterke productie aangroeiden tot € 35,5 miljard (+10,8%). Inmiddels is voor € 5,5 miljard aan hypotheken door SNS Bank gesecuritiseerd. De ‘andere kredieten’ namen af tot € 2,7 miljard (-21,1%) als gevolg van de afbouw van SNS REAAL Invest. De post ‘beleggingen’ liep terug tot € 11,4 miljard. Dit wordt veroorzaakt door de overdracht van beleggingen ad € 856 miljoen van REAAL Verzekeringen naar het pensioenfonds van SNS REAAL Groep en door de herrubricering van het disagio op zero-bonds.

Aan de passivakant namen de spaargelden met 8,3% toe tot € 11,3 miljard. De overige toevertrouwde middelen groeiden eveneens, tot € 7,3 miljard (+2,5%). De post ‘schuldbewijzen’, die vooral EMTNleningen van SNS Bank omvat, steeg als gevolg van een aantal succesvolle emissies - onder meer in Australië en Frankrijk - met 10,2% tot € 17,8 miljard. De verzekeringstechnische voorzieningen namen met 1,4% toe tot € 11,3 miljard. Zonder de overdracht aan het nieuwe pensioenfonds was de toename aanzienlijk hoger geweest, namelijk met € 856 miljoen tot € 12,2 miljard.

SNS REAAL Groep beschikt over een solide vermogenspositie. Het aansprakelijke vermogen steeg met 9,7% tot € 3,5 miljard. Dit werd geheel veroorzaakt door de toename van het eigen vermogen, dat vooral dankzij de winstbijschrijving met 19,4% groeide tot € 2,0 miljard. De overige componenten – de achtergestelde schulden, het Fonds algemene bankrisico’s en het belang van derden – muteerden niet of nauwelijks. In de post ‘belang van derden’ zijn de in eerdere jaren door de bank uitgegeven SNS ParticipatieCertificaten opgenomen; in 2004 vonden geen emissies plaats.

Het rendement op het eigen vermogen (REV) verbeterde van 15,9% tot 17,2%. Dit rendement ligt ruim boven de langetermijndoelstelling van 12,5%. De capital ratio, het aansprakelijke vermogen als percentage van het balanstotaal, ging eveneens omhoog, namelijk van 6,0% naar 6,2%.

Met ingang van het boekjaar 2005 gaat SNS REAAL Groep de cijfers op IFRS-grondslagen presenteren. De voorbereidingen hierop zijn inmiddels vrijwel afgerond en in het halfjaarbericht 2005 worden de cijfers voor de eerste maal op IFRS -basis gepresenteerd. Naar verwachting zijn de gevolgen voor het eigen vermogen en het resultaat beperkt. Weliswaar neemt de volatiliteit toe, maar die kan worden beperkt binnen de mogelijkheden die IFRS daarvoor biedt. In de jaarcijfers 2004 zijn geen IFRS-cijfers opgenomen. In het halfjaarbericht 2005 worden de vergelijkende IFRS -cijfers 2004 opgenomen, met uitzondering van IFRS 32 en 39 en voor verzekeringscontracten IFRS 4.

SNS Bank

De nettowinst van SNS Bank bedraagt € 173 miljoen. Na aftrek van het aandeel dat wordt toegekend aan participatiehouders bedraagt de winstbijdrage aan SNS REAAL Groep € 155 miljoen. Dit houdt een stijging in met 38,4% ten opzichte van de winstbijdrage van € 112 miljoen in 2003.

Ondanks de haperende economie wist de bank een groei van de baten te realiseren, terwijl de lastenontwikkeling stringent werd bewaakt. De totale baten liepen op tot € 712 miljoen (+2,4%). De rentemarge nam in lichte mate toe tot € 589 miljoen (+0,5%). De lichte stijging is beïnvloed door het anders verantwoorden van de rente op dubieuze debiteuren. Tevens worden de rente-inkomsten van een aantal specifieke beleggingen in het vervolg netto verantwoord. Exclusief deze wijziging neemt de rentemarge met € 25 miljoen toe (+4,2%). De provisie-inkomsten stegen, door de toegenomen verkoop van REAAL-verzekeringsproducten en de gestegen beheervergoedingen, tot € 109 miljoen (+18,5%).

Het strikte kostenbeheersingsbeleid betaalde zich uit in de daling van de totale lasten tot € 485 miljoen (-4,0%). De personeelskosten daalden met 14,7% tot € 238 miljoen, doordat het aantal medewerkers met 264 fte’s afnam en de inhuur van tijdelijke medewerkers werd beperkt. Bij ‘personeelskosten’ is rekening gehouden met de invoering van de middelloonregeling voor pensioenen (positief effect: € 17,9 miljoen). De andere beheerkosten namen met 13,6% toe tot € 159 miljoen, onder meer door toevoeging aan de voorzieningen voor reorganisaties en juridische procedures.

De waardeveranderingen van vorderingen en financiële vaste activa liepen met 5,4% op tot € 59 miljoen. Het niveau bleef relatief hoog doordat ook in 2004 economisch herstel achterwege bleef. Ten opzichte van de risicogewogen activa zijn de waardeveranderingen licht gedaald tot 0,30%.

De efficiencyratio is fors verbeterd. De gestegen baten, in combinatie met een afname van de lasten, leidde tot een verbetering van 64,6% (2003) tot 59,8% (2004). Exclusief de vrijval pensioenvoorziening bedraagt deze ratio 62,4%. Beide ratio’s, inclusief en exclusief vrijval, liggen ruimschoots onder de langetermijndoelstelling van 65%.

Het aansprakelijke vermogen nam met 4,2% toe tot € 2,5 miljard. Dit werd vrijwel geheel veroorzaakt door de toename van het eigen vermogen, dat vooral door de bijschrijving van de winst 2004 met 7,1% steeg tot € 1,6 miljard. Het REV verbeterde sterk van 9,3% tot 11,5%.

De solvabiliteitsratio (BIS -ratio) daalde licht van 11,9% tot 11,7%. Ook na securitisatie van een deel van de hypotheekportefeuille groeiden de naar risico gewogen activa namelijk sterker dan het toetsings vermogen. De ratio ligt overigens ruim boven de interne ondergrens van 11% en ver boven de wettelijke minimumnorm van 8%. De Tier-1-ratio, ofwel de verhouding tussen risicogewogen activa en het kernkapitaal, verbeterde - dankzij de winstbijschrijving en de securitisatie - van 8,3% tot 8,6%.

REAAL Verzekeringen

De nettowinst is met 64,0% fors toegenomen tot € 141 miljoen, vooral door toegenomen beleggingsopbrengsten en een sterk technisch resultaat bij zowel het collectief pensioenbedrijf als het schadebedrijf. In een krimpende markt, mede door beperking van de fiscale faciliëring, werd een toename van de totale baten REAAL Verzekeringen gerealiseerd tot € 2.448 miljoen (+0,7%). Het totale bruto premie-inkomen nam af tot € 1.689 miljoen (-5,1%). Enerzijds daalde de brutopremie leven tot € 1.372 miljoen (-7,7%), vooral door de overdracht van het pensioencontract aan het pensioenfonds van SNS REAAL Groep. Anderzijds steeg de brutopremie schade tot € 317 miljoen (+8,2%). De brutopremie leven periodiek nam met 1,0% toe tot € 778 miljoen; de koopsommen daalden met 17,0% tot € 594 miljoen.

De opbrengsten van beleggingen namen toe tot € 749 miljoen (+15,4%), waarvan € 623 miljoen voor eigen rekening (+37,5%) en € 126 miljoen voor rekening en risico van polishouders. Vooral de vastgoed- en de aandelenportefeuille rendeerden goed, terwijl ook de vastrentende portefeuille een goed rendement liet zien.

De totale lasten namen met 1,7% af tot € 2.260 miljoen, vooral doordat de verzekeringstechnische lasten met 3,0% terugliepen tot € 1.876 miljoen. De daling van de bedrijfskosten werd met name veroorzaakt door de daling van de personeelskosten met 4,8% tot € 139 miljoen. Het aantal medewerkers nam af met 87 fte’s. De personeelskosten zijn beïnvloed door het positieve effect van de vrijval ad € 14,2 miljoen door de invoering van de middelloonregeling voor pensioenen. De ‘andere bedrijfskosten’, waaronder de acquisitiekosten ter grootte van € 133 miljoen, namen met 1,1% toe tot € 179 miljoen. Zonder de acquisitiekosten bedraagt de toename 17,9%, mede door de eenmalige marketing- en reclamekosten in verband met de omlabeling naar REAAL Verzekeringen.

Verdeeld over het leven- en schadebedrijf bedroeg de nettowinst € 105 miljoen (+47,9%) en € 36 miljoen (+140,0%). Dit winstcijfer laat zien dat de investering in het schadebedrijf rendeert. De schadequote in 2004 ligt zeer laag en bedraagt 51,8% (2003: 58,6%).

De bedrijfskosten-premieverhouding bedraagt 16,1%, een verbetering ten opzichte van de 16,4% in 2003. De langetermijndoelstelling is een verhouding van maximaal 16,5%.

Het aansprakelijke vermogen steeg met 10,4% tot € 945 miljoen, door de groei van het eigen vermogen. Dat nam met 12,8% toe tot € 810 miljoen, vooral door de bijschrijving van de winst 2004. Het REV liet een verbetering zien van 13,3% tot 18,7%, ruim boven de langetermijndoelstelling van 12,5%.

De totale solvabiliteit is in 2004 verder verbeterd, namelijk van 177% tot 182%. De solvabiliteit van het levenbedrijf bedraagt 202%, terwijl bij het schadebedrijf de solvabiliteit uitkwam op 243%. Deze percentages voldoen ruimschoots aan de interne en externe solvabiliteitseisen.

Voor meer informatie bekijk de volledige resultaten.

00:00 Kleine winst voor Blue Fox Enterprises in 2004
00:00 Operationele nettowinst ING Groep stijgt over 2004 met 33,0%

Bedrijfsresultaat overzicht

Gerelateerde berichten
19-02-2009 SNS: schikking woekerpolis in afrondende fase
19-02-2009 SNS Reaal boekt 730 miljoen euro nettoverlies
19-01-2009 SNS maakt gebruik van regeling Bos
22-12-2008 Staat draagt twee commissarissen voor bij SNS
15-12-2008 SNS Reaal: blootstelling Madoff-fraude klein
11-12-2008 EU keurt kapitaalversterking SNS Reaal goed
13-11-2008 'Verwatering aandelen SNS groter dan bij ING'
13-11-2008 SNS Reaal: verwatering zo veel mogelijk beperkt
30-10-2008 SNS Reaal: geen interesse in staatssteun
02-09-2008 SNS Reaal ontkent strop bij vastgoed in Spanje
02-09-2008 'Spaanse miljoenenstrop SNS Reaal'
14-08-2008 Licht lagere nettowinst SNS Reaal
14-08-2008 SNS Reaal: Lid RvB vertrekt na meningsverschil
01-07-2008 SNS rondt verkoop aandelen Swiss Life Belgium af
05-06-2008 SNS ziet snelle verkoop van olijfolie Bertolli